CUKRZYCA U LUDZI W WIEKU PODESZŁYM

Nieraz dochodzi do krwawień w siatkówce.
Groźnym powikłaniem jest zaćma, która musi być leczona operacyjnie.
Z innych powikłań należy wymienić hepatomegalię.
Widujemy ją u dzieci nieleczonych.
Wątroba wystaje w tych razach nieraz na 4 i więcej palców spod prawego łuku żebrowego.
Często występują wówczas i inne nieprawidłowości, jak powiększenie śledziony, karli wzrost.
Powiększenie wątroby ma tu rozmaite przyczyny i może zależeć od nacieczenia tłuszczowego, zwyrodnienia wodniczkowego, śródkomórkowego nagromadzenia się glikogenu.
Obecnie po prowadzeniu racjonalnego leczenia dietetycznego, stosowaniu insuliny i wczesnym rozpoczynaniu leczenia długość życia młodocianych chorych znacznie się przedłuża.
CUKRZYCA U LUDZI W WIEKU PODESZŁYM Cukrzyca występuje często w wieku podeszłym, ma jednak przebieg zwykle znacznie łagodniejszy niż u osób młodych.
Początek choroby jest przeważnie skryty i zwykle dopiero przypadkowe badanie moczu wykrywa przyczynę niewielkich niedomagań.
Postępowanie lecznicze jest podobne jak u ludzi w sile wieku – dążymy do ustalenia dodatniego bilansu węglowodanowego i utrzymania należnej wagi ciała.
W diecie podajemy odpowiednią ilość węglowodanów i pełnowartościowego białka, a ograniczamy nieco tłuszcze ze względu na zależność, jaka istnieje pomiędzy przemianą tłuszczów i cholesterolu a miażdżycą naczyń.
Lekkie postacie cukrzycy w wieku podeszłym przeważnie nie wymagają stosowania insuliny.
Insulinę podajemy, skoro znaczniejszy cukromocz nie ustępuje pod wpływem leczenia dietetycznego, a chory zaczyna chudnąć.
Początkowa dawka insuliny powinna być niewielka, należy unikać przedawkowania leku i stanów hipoglikemicznych usposabiających do powstawania napadów dławicy piersiowej, a nawet do zakrzepów w naczyniach wieńcowych, mózgowych i obwodowych.
Śpiączka cukrzycowa w starszym wieku przebiega znacznie groźniej niż u osób młodych.
Wilder stwierdził u chorych na śpiączkę w wieku do 40 lat 4 % zgonów, w wieku od 40-80 lat aż 40 % zgonów.
Przyczyną tej wysokiej śmiertelności jest przede wszystkim słabszy w tym wieku układ krążenia.
U chorych na cukrzycę w starszym wieku często występuj ą zmiany w nerkach (glomerulosclerosis intercapillaris), częsta też jest kamica żółciowa, zaćma starcza.
Stosunkowo często występują nowotwory złośliwe, a zwłaszcza gruźlica płuc.
Innymi powikłaniami występującymi stosunkowo często w przebiegu cukrzycy u osób starszych •są czyraki, stwardnienie naczyń obwodowych, doprowadzające często do zgorzeli, zapalenie siatkówki i neuropatia cukrzycowa.
CUKRZYCA A CIĄŻA Przed erą insulinową kobiety chore na cukrzycę bardzo rzadko zachodziły w ciążę
[patrz też: , , ]
[podobne: cena rezonansu magnetycznego głowy, ile kosztują badania okresowe do pracy, pedodonta warszawa ]