Mocz staje się zasadowy przy zakażaniu dróg moczowych bakteriami rozkładającymi mocznik.
Wzmożone wydalanie wapnia i fosforu spotykamy w nadczynności przytarczyczek, w tych wypadkach kamienie fosforanowo-wapniowe występują w 70 % przypadków.
Kamienie te mogą się także utworzyć w czasie długotrwałego alkalizowania ustroju np.
przy stosowaniu diety Sippyego, W razie występowania kamieni fosforanowo-wapniowych należy sprawdzić, czy nie ma: 1) zakażenia dróg moczowych; 2) nadczynności przytarczyczek.
W razie kamieni fosforanowo-wapniowych w diecie zmniejszamy podaż fosforu, zakwaszamy mocz za pomocą diety...
W tym celu należy przede wszystkim podać w dostatecznej ilości insulinę, nawodnić chorego, dostarczyć odpowiednią ilość chlorków, zasad i węglowodanów, podać środki nasercowe i naczyniowe, wykonać płukanie żołądka i głęboką lewatywę oraz ogrzać chorego.
Naczelnym i niezbędnym lekiem w śpiączce cukrzycowej jest insulina.
Insulinę należy podać jak najprędzej, gdyż wraz z pogłębianiem się kwasicy zwiększa się również względna odporność na insulinę.
Używamy szybko działającej insuliny krystalicznej.
Dawki zależą od głębokości śpiączki i wrażliwości chorego na insulinę.
Prz...
Sprawami sprzyjającymi tworzeniu się kamieni są: zakażenie i zastój moczu - odnosi się to zwłaszcza do kamieni fosforanowych.
Pewien wpływ wywiera też dieta - dużo przypadków kamicy nerkowej powstaje w tych okolicach, gdzie ludność odżywia się jednostajnie i brak jest w diecie witaminy A.
W razie obecności kamieni moczanowych należy ograniczyć podawanie związków purynowych (mięso, a zwłaszcza narządy miąższowe, jak móżdżek, wątroba, nerki, grasica, trzustka - pasztety), ogranicza się podawanie ryb, całkowicie należy wyłączyć szproty, śledzie, sardynki, z jarzyn wyłącza się bób, groch, fa...