Mleko powinno zawsze znajdować się w jadłospisie chorego na cukrzycę

Mleko powinno zawsze znajdować się w jadłospisie chorego na cukrzycę.
Dostarcza ono łatwo przyswajalnych węglowodanów, tłuszczów, pełnowartościowego białka, jest źródłem witamin i związków mineralnych, działa alkalizująco.
W cukrzycy często dochodzi do zaburzeń w przemianie mineralnej.
Zwłaszcza dłużej trwająca kwasica zmniejsza w organizmie ilość związków zasadowych.
Wydalanie związków mineralnych zwiększa się zwłaszcza w stanach przedśpiączkowych, kiedy ustrój traci duże ilości wapnia, soli kuchennej i magnezu z moczem.
Niedobór soli kuchennej wiedzie do odwodnienia i spadku wagi ciała.
Odpowiedni dowóz związków mineralnych zabezpieczamy przez podawanie jarzyn i owoców, w pokarmach tych dostarczamy i witamin, zwłaszcza witaminy C.
Dobrymi źródłami witamin grupy B są drożdże i otręby.
POSTĘPOWANIE W CZASIE ŚPIĄCZKI CUKRZYCOWEJ Com a diabeticum występuje, jako najcięższe powikłanie cukrzycy.
Kwasica cukrzycowa rozwija się powoli, jest dość długo wyrównywana przez wzmożone utlenianie ciał ketonowych, wzmożone wydalanie kwaśnych produktów z moczem i zobojętnienie ich za pomocą amoniaku.
Po wyczerpaniu się jednak zasobów zasad zakwaszenie postępuje szybko naprzód, dochodzi do odwodnienia ustroju, zagęszczenia krwi.
Ilość kwasu węglowego związanego w surowicy krwi zmniejsza się, dochodzi do zmniejszenia rezerwy zasadowej, zaburzeń w przemianie wodnej wskutek niedostatecznego wiązania wody w tkankach, wskutek wzmożonego rozpadu białka ilość azotu w moczu zwiększa się.
Rozwój kwasicy i śpiączki przyśpieszają: brak insuliny, ostre zakażenie, dieta ubogowęglowodanowa, zabiegi operacyjne, nadczynność tarczycy, siany biegunkowe, ciąża.
Rokowanie jest ciężkie, jeżeli śpiączka trwa ponad 10-12 godzin, jeśli chory ma powyżej 40 lat, jeśli ciśnienie skurczowe opada poniżej 70 mm rtęci.
Źle rokuje również obecność zakażenia, bezmoczu, wysoki poziom mocznika we krwi, towarzyszące choroby układu krążenia, nerek.
Śpiączkę cukrzycową należy różnicować z innymi stanami śpiączkowymi, a przede wszystkim ze śpiączką hipoglikemiczną, mocznicą, ze śpiączką po wylewach krwi do mózgu.
Rozpoznawanie tych stanów należy do diagnostyki różnicowej i nie będzie tu poruszane.
Każdy chory w okresie śpiączki cukrzycowej, jak zresztą każdy chory na cukrzycę, przedstawia odrębne zagadnienie lecznicze, w którym należy uwzględnić różne momenty, w erze przedinsulinowej każdy przypadek śpiączki cukrzycowej kończył się śmiercią, po wprowadzeniu insuliny rokowanie jak i wyniki leczenia zmieniły się zdecydowanie na lepsze.
W czasie zwalczania śpiączki cukrzycowej musimy umożliwić ustrojowi pokrycie zapotrzebowania na energię, zwalczyć kwasicę, uzupełnić braki płynów i elektrolitów, podtrzymać układ krążenia i usunąć, jeżeli jest to możliwe, przyczynę wyzwalającą stan śpiączkowy i odtruć organizm
[podobne: , , ]
[hasła pokrewne: cena rezonansu magnetycznego głowy, ile kosztują badania okresowe do pracy, pedodonta warszawa ]