Należy tu wymienić cholesterol

Należy tu wymienić cholesterol, ergosterol, hormony jądra i jajnika, strofantynę, niektóre ciała rakotwórcze.
Dużą rolę odgrywa w syntezie i rozkładzie hemoglobiny.
Przez odszczepienie białka i żelaza z hemoglobiny powstaje protoporfiryna, a ta po utlenieniu daje barwnik żółci bilirubinę.
Bilirubina przechodzi do jelit, tu ulega pod wpływem bakterii jelitowych redukcji i zostaje jako urobilinogen wessana do krwi.
Niewessana cześć bilirubiny przechodzi w barwnik stolca sterkobilinę.
Żółć odgrywa wielką rolę w trawieniu tłuszczów, ma działanie odkażające i pobudza ruch jelit.
Z wątroby odpływa żółć przez przewody wątrobowe do przewodu żółciowego wspólnego, którym uchodzi do dwunastnicy.
Od przewodu żółciowego wspólnego odchodzi przewód pęcherzykowy wiodący do pęcherzyka żółciowego, zbiornika żółci o pojemności około 50 ml.
Pęcherzyk kurczy się i opróżnia, skoro tłuszcze przechodzą do dwunastnicy.
Brak żółci wpływa niekorzystnie na trawienie i wchłanianie – sole kwasów żółciowych hamują gnicie, ułatwiają wchłanianie tłuszczów i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Stwierdzono, że ilość i skład żółci zależy w znacznej mierze od składu naszego pokarmu.
Przy pożywieniu węglowodanowym ilość żółci oraz soli kwasów żółciowych zmniejsza się, natomiast spożycie mięsa, a zwłaszcza tłuszczów takich jak oliwa czy żółtko jaj, zwiększa znacznie wypływ żółci.
Wątroba gra też ważną rolę w przemianie związków purynowych, które utlenia do kwasu moczowego.
W wątrobie ulega zobojętnieniu wiele związków toksycznych – związki fenolowe zostają związane z kwasem siarkowym i wydalone z moczem, jako nieszkodliwe fenolosiarczany, związki cyjanowe przeprowadza wątroba w nietrujące rodanki, Ważną rolę odgrywa też wątroba w przemianie witamin.
Witamina A magazynuje się głównie w wątrobie – wątroba dobrze odżywionego mężczyzny zawiera około 10 mg % witaminy A w postaci estrów, wątroba noworodka tylko 0,5-2,5 mg % .
Ta ograniczona zawartość witaminy A w wątrobie płodu zależy częściowo od małej przepuszczalności łożyska dla tej witaminy.
Wątroba przekształca prowitaminę A karoten w witaminę A za pomocą enzymu karotenazy zawartego w komórkach Kupfera.
Beta-karoten daje dwie cząsteczki witaminy A, podczas gdy inne prowitaminy dostarczają tylko jednej cząsteczki.
Przekształcanie się karotenów w witaminę A zostaje upośledzone lub nawet zupełnie zahamowane w ciężkich cierpieniach miąższu wątrobowego, w cukrzycy, w niedoczynności tarczycy.
W wątrobie gromadzi się również witamina D, dużo witaminy D odkłada się w wątrobie niektórych gatunków ryb, w wątrobie wieloryba, niedźwiedzia
[więcej w: , , ]
[więcej w: restauracja bracka, powiekszanie ust wroclaw, ośrodek terapii uzależnień nfz ]