W okresie głodzenia ustrój broni stałości poziomu glukozy we krwi

Wiadomo jest ogólnie, że ograniczenie pokarmowe u otyłych chorych na cukrzycę wpływa pomyślnie na przebieg choroby.
W okresie głodzenia ustrój broni stałości poziomu glukozy we krwi: 1) zwiększając wytwarzanie glikogenu ze źródeł nie węglowodanowych; 2) zmniejszając zużytkowanie glukozy przez tkanki.
Na oba te mechanizmy wpływ mają czynniki dokrewne – przedni płat przysadki i nadnercze poprzez ACTH i hormony sterolowe kory nadnerczy.
Wykazano doświadczalnie, że sterole kory nadnerczy utlenione w pozycji 11 zmniejszają zużytkowanie węglowodanów.
Po długim podawaniu tych związków dochodzi do stanu cukrzycowego, opornego na działanie insuliny.
Zużytkowanie węglowodanów zmniejsza się również po podaniu wyciągów z przedniego płata przysadki.
Adrenalina powoduje rozpad glikogenu w wątrobie i mięśniach oraz wpływa na uwalnianie się ACTH z przedniego płata przysadki.
Przy hipoglikemii wskutek podrażnienia ośrodków w pniu mózgu zostaje pobudzona istota rdzenna nadnerczy – dochodzi do uwolnienia się adrenaliny.
Adrenalina zwalnia glukozę z wątroby i ACTH z przedniego płata przysadki – podnosi się wówczas poziom cukru we krwi, ACTH poprzez korę nadnerczy wpływa na uwolnienie hormonów kory nadnercza zawiadujących glikoneogenezą (11 ketosteroidy).
Te nowe zdobycze z dziedziny fizjologii przemiany węglowodanów pozwalają dziś lepiej zrozumieć rozmaite zaburzenia występujące w przebiegu cukrzycy i udowadniają, że w regulacji przemiany węglowodanowej oprócz trzustki biorą udział także inne narządy i gruczoły wydzielania wewnętrznego.
W powstawaniu cukrzycy ważną rolę należy przypisać również zaburzeniom w ośrodkowym i wegetatywnym układzie nerwowym.
Przecukrzenie krwi zjawia się w wielu chorobach ośrodkowego układu nerwowego.
Wpływ układu nerwowego na glikemię pozwala zrozumieć występowanie przecukrzenia krwi po emocjach i urazach (nawet bez widocznych obrażeń zewnętrznych).
Stwierdzono wielokrotnie podwyższanie się poziomu cukru we krwi u kandydatów przed egzaminami, u chorych, kto rym oznajmiano, że wykonana będzie u nich operacja.
Zaburzenia kory mózgowej madą niewątpliwy wpływ na działanie ośrodków wegetatywnych, gruczołów wydzielania wewnętrznego, czynności wątroby i przemianę tkankową.
Według Tarajewa cukrzycę pod względem etiologii patogenezy należy postawić na równi z takimi korowo-trzewiowymi chorobami, jak nadciśnieniowa lub choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Zakażenia mają znaczenie drugorzędne, pogarszają one raczej przebieg istniejącej już choroby lub przyczyniają się do ujawnienia w przypadkach przebiegających skrycie
[przypisy: , , ]
[przypisy: pojemnik na odpady medyczne, powiekszanie ust szklanka, u ginekologa badanie ]