W razie zwiększenia mocznika we krwi stosujemy dietę owocową

W razie zwiększenia mocznika we krwi stosujemy dietę owocową, ziemniaczaną lub jarzynowo-kaszkową.
Podajemy same soki owocowe, jarzyny, kleiki z ryżu, z kasz, cukier, miód.
Nie podajemy soli w tym okresie.
Podajemy znaczną ilość węglowodanów, aby uchronić ustrój przed rozpadem własnego białka tkankowego.
Jeżeli poziom mocznika waha się pomiędzy 60-70 mg%, to można chorym takim podawać (pod ścisłą kontrolą mocznika we krwi do 1,0 g białka dziennie na kg wagi.
W razie przekroczenia 80 mg % ilość białka należy jeszcze bardziej ograniczyć – podajemy w6wczas 2/3 g białka na kg wagi i to głównie pod postacią białka roślinnego.
Dietę układamy głównie na podstawie węglowodanów i tłuszczów, które nie obciążają nerek, tłuszcze zwiększają ponadto wartość kaloryczną i smakową potraw.
Dieta Volharda oddaje nam cenne usługi, jednakże pewne dane z fizjologii przemiany azotowej dostarczają danych, że meta ta jest daleka od fizjologicznej.
Głodzenie doprowadza do rozpadu białek i utraty białka z moczem, natomiast, jeśli racja pokarmowa składa się z węglowodanów i tłuszczów, to wydalanie azotu spada do 4, a nawet 2,5 g dziennie (przy diecie Volharda przeciętnie 6 g).
Podawanie węglowodanów ogranicza rozpad białek, a tym samym tworzenie się mocznika i nagromadzenie się jego we krwi.
Opierając się na tych przesłankach Borst zaproponował dla chorych na zapalenie nerek dietę węglowodanowo-tłuszczową, zawierającą 4 g azotu (25 g białek) i 2480 kalorii.
W skład tej diety, wchodzi 200 g owoców, 100 g ziemniaków, 100 g 80 % mąki, 100 g cukru, 100 g jarzyn, 50 g ryżu polerowanego, 25 g ciastka śmietankowego, 100 ml 20 % śmietanki, 10 g masła, 10 g kakao, 500 g herbaty i 100 ml kawy.
W mocznicy podaje się również w myśl przepisów Borsta dietę węglowodanowo-tłuszczową ewentualnie w modyfikacji podanej przez Voeglin.
Przy sposobie tym karmelizuje się 100 g cukru i dodaje następnie 80 g masła bez soli (ewentualnie dla poprawy smaku dodaje się ponadto 15 g kawy).
Ogrzewamy tę mieszaninę i po wylaniu na półmisek i ostygnięciu krajemy w kostki – 100 g tej mieszaniny dostarcza 580 kalorii.
Ogólna ilość kalorii może dochodzić w tym sposobie żywienia do 2400-2600 kalorii.
W ogniskowym zapaleniu nerek dieta powinna być, jak u chorego leżącego, bez specjalnych ograniczeń, jedynie w razie małej dobowej ilości moczu należy miernie ograniczyć białko Nerczyca – Nephrosis Leczenie dietetyczne nerczycy powinno być odmienne niż leczenie zapalenia nerek.
Dieta powinna zwalczać przede wszystkim zaburzenia równowagi białkowo-tłuszczowej, leczenie moczopędne ma znaczenie podrzędne
[podobne: , , ]
[podobne: pojemnik na odpady medyczne, powiekszanie ust szklanka, u ginekologa badanie ]