W tych przypadkach pomocne być może tylko leczenie miejscowe

W tych przypadkach pomocne być może tylko leczenie miejscowe (czopki glicerynowe, lewatywy, wlewania oliwy do odbytnicy).
Niedowład mięśniówki jelita grubego spotyka się często przy otyłości, w wieku starszym, przy zwiotczeniu mięśni powłok brzusznych.
Stany hipotonicznie widuje się też przy niedoborze witaminy Br (Cowgill).
Według Robertsona i Doylea u szczurów trzymanych na diecie pozbawionej soli organicznych występowała utrata napięcia i zmniejszenie się ruchów przewodu pokarmowego.
Dodanie do pożywienia soli wapnia i potasu spowodowało poprawę.
Zaparcie typu kurczowego występuje zwykle u osób neuropatycznych i umiejscawia się w poprzecznicy i okrężnicy zstępującej.
W tym typie zaparcia dochodzi do stanów kurczowych mięśniówki, co hamuje lub uniemożliwia przesuwanie się zawartości jelit.
Niekiedy obmacywaniem można wyczuć poprzez powłoki brzuszne skurczone jelito grube w postaci twardego wałka.
W tej postaci zaparcia stolec ma barwę ciemnobrunatną, jest uformowany w postaci cienkich wałeczków, a Ilość jego jest mała.
Jest rzeczą znamienną, że w tych przypadkach mimo kilku nawet wypróżnień chory nie ma nigdy uczucia pełnego wypróżnienia.
Zaparciu kurczowemu towarzyszą często bóle brzucha i wzdęcia.
Kojarzenie się stanów atonicznych i kurczowych nie jest, niestety, rzadkością i ta postać jest najbardziej uciążliwa dla chorego i naj trudniej sza do leczenia.
Należy pamiętać, że stany kurczowe jelita grubego mogą być wywołane na drodze odruchowej przy sprawach chorobowych toczących się w narządach miednicy małej lub jamy brzusznej.
Schorzenia narządów kobiecych, gruczołu krokowego, pęcherzyka żółciowego, żołądka i dwunastnicy, stany gorączkowe, nerwicowe, przemęczenie, nadużycie środków czyszczących może powodować długotrwałe kurcze okrężnicy.
Wobec nadmiernej pobudliwości jelita grubego należy unikać środków drażniących, środki przeczyszczające oprócz oleju lnianego i parafinowego są przeciwwskazane.
Często pomocne są środki przeciwkurczowe: belladona, atropina, papaweryna.
Układając dietę należy wyłączyć z pożywienia pokarmy zawierające większe ilości błonnika, szkodliwie działają w zaparciu spastycznym, czarna kawa, mocna herbata, alkohol, palenie papierosów, przepracowanie i zdenerwowanie.
W zaparciu spastycznym podajemy mleko, mleko zsiadłe, kefir 1-2-dniowy, mleko z cukrem mlecznym, jarzyny przetarte, soki owocowe i jarzynowe (jabłka, pomarańcze, pomidory, marchew, buraki, kapusta), białe pieczywo, drobne kasze (manna, krakowska, jęczmienna), jaja na miękko, kompoty ze śliwek, jabłek, maliny, marmolady owocowe, dżemy, miód, masło, kawę zbożową z mlekiem, lekką herbatę
[hasła pokrewne: , , ]
[więcej w: pojemnik na odpady medyczne, powiekszanie ust szklanka, u ginekologa badanie ]