Wpływ diety ziemniaczanej jest często bardzo dobry

Wpływ diety ziemniaczanej jest często bardzo dobry, diureza po dniach ziemniaczanych bywa nieraz większa niż po diecie Karela.
Dieta ziemniaczana zawiera dużo soli potasowych (w 100 g około 660 mg K20), działających moczopędnie, witaminy (B 1, B2, B6, C), mało soli kuchennej (66 mg w 100 g), niewiele białka (24 g na 1 kg).
Dieta ta jest małokaloryczna (1 kg daje około 660 kalorii, zależnie od gatunku ziemniaków), ma jednak i strony ujemne, gdy obciąża przewód pokarmowy, sprzyja powstawaniu wzdęcia, jest niezbyt dobrze przyswajana.
Ziemniaki powinny być dokładnie oczyszczone z piasku i jednakowej wielkości (przy dużej różnicy w wielkości małe ziemniaki rozgotują się, a większe są w środku niedogotowane, każdą porcję należy gotować osobno.
Można łączyć dietę owocową z dietą ziemniaczaną, 4.
DIETA SUCHA Dietę suchą (Schrothe) stosuje się nieraz w znacznych obrzękach.
Podaje się w tych przypadkach kasze, sucharki, czerstwą bułkę, twarożek, ryż, kluseczki, omlety, nieco masła, a płyny ogranicza się do niezbędnego minimum.
Chorzy niechętnie stosują się do tej diety, która jest niefizjologiczna.
Lepiej jest łączyć dietę suchą z dietą owocową.
5.
DIETA RYŻOWA KEMPNERA W roku 1945 Kempner i jego współpracownicy opracowali dietę dla chorych z nadciśnieniem, która może też w pewnych przypadkach znaleźć zastosowanie w leczeniu uporczywie utrzymujących się obrzęków.
Dieta ta składa się z ryżu, owoców i cukru, zawiera 450 g węglowodanów, 20 g białka, 5 g tłuszczu, 0,15 g sodu, 0,20 g chloru i dostarcza około 2000 kalorii.
Kempner uważał, że działanie diety ryżowej zależy od niskiej zawartości białka i ketokwasów, ale badania wykazały, że chodzi tu o niską zawartość sodu (150 mg).
Inne diety z podobnie niską zawartością sodu działają identycznie jak dieta Kempnera.
Dzięki diecie ryżowej Kempner i jego współpracownicy u 300 chorych z przewlekłymi chorobami nerek lub nadciśnieniem tętniczym uzyskali znaczną poprawę w 65 %.
Następował wyraźny spadek ciśnienia tętniczego, obniżenie poziomu cholesterolu i mocznika we krwi, a nawet cofanie się zmian na dnie oka.
W czasie stosowania tej monotonnej diety należy podawać ryż w rozmaitych postaciach – na wodzie, z pomidorami, owocami, z mlekiem bez soli, z konfiturami, w postaci zupy itd.
Chorzy zwykle źle znoszą tę dietę przez dłuższy okres czasu.
Dietę ryżową stosujemy przeważnie około 2-3 tygodni.
W piśmiennictwie naszym wyniki leczenia nadciśnienia dietą ryżową podał Cholewa (przegl.
Lek.
4/1951).
Autor ten uzyskał spadki ciśnienia w okresie II nadciśnienia i poprawę czynności wydzielniczej nerek oraz zmian na dnie Olka w okresie III.
DIETA NISKOSODOWA W ostatnich latach w leczeniu stanów obrzękowych i niewydolności krążenia kładzie się nacisk nie tyle na ograniczenie chlorku sodowego, ile samego sodu
[przypisy: , , ]
[hasła pokrewne: pojemnik na odpady medyczne, powiekszanie ust szklanka, u ginekologa badanie ]