Zwłaszcza często dochodzi do zakażeń ropnych i zgorzeli kończyn

Zwłaszcza często dochodzi do zakażeń ropnych i zgorzeli kończyn.
Chorzy ci są również skłonni do schorzeń pęcherzyka żółciowego.
Należy pamiętać, że zapalenie wyrostka robaczkowego u chorych na cukrzycę przebiega podstępnie, że mimo braku alarmujących objawów może dojść do zmian zgorzelinowych, a nawet przedziurawień.
Poza tym niekiedy trudno jest odróżnić rozpoczynającą się śpiączkę cukrzycową od wielu ostrych schorzeń jamy brzusznej, w obu przypadkach mogą wystąpić nudności, wymioty, zatrzymanie stolca i wiatrów, bóle w jamie brzusznej, przyspieszenie tętna, suchość języka i hiperleukocytoza.
Dokładne zebranie wywiadu, wykonanie badań dodatkowych i racjonalna ocena objawów klinicznych uchroni nas w tym przypadku od błędów.
Chorzy na cukrzycę są często niedożywieni, zwłaszcza przypadki długo nieleczone wykazują znaczny niedobór wagi, odwodnienie, zakwaszenie, istnieją niedobory białek, witamin, zasad.
Hipoproteinemia upośledza gojenie się ran, podobne następstwa mogą mieć i niedobory witamin, zwłaszcza w chirurgii przewodu pokarmowego.
W razie istnienia przewlekłego braku białek należy podać białko mięsa, mleka, jaj, pszenicy, które dostarczają najlepszych związków do odbudowy tkanek.
W razie konieczności szybkiego dostarczenia Ciał białkowych należy użyć dożylnych wstrzykiwań roztworu aminokwasów, plazmy lub przetoczenia krwi.
Dostarczenie odpowiedniej Ilości płynów stanowi ważne zagadnienie u chorych chirurgicznych, a zwłaszcza u chorych na cukrzycę, którzy w stanach zakwaszenia są często odwodnieni.
Oddawanie wielkich ilości moczu powoduje znaczną utratę płynów i wiedzie do zaburzeń w gospodarce mineralnej.
W okresie przedoperacyjnym dieta powinna zawierać sporą ilość węglowodanów, zwykle około 4 g na 1 kg wagi, białka 1,25 g na 1 kg wagi, ilość kalorii 30 na 1 kg wagi, płynów nie ograniczamy.
Jeśli chorzy nie gorączkują i nie są osłabieni, to posiłki podajemy 3 razy dziennie, przy niewielkim osłabieniu i umiarkowanej gorączce podajemy pokarmy 4 razy dziennie, przy wysokiej gorączce i znacznym osłabieniu 6 razy dziennie (co 4 godziny).
W okresie przedoperacyjnym należy podawać insulinę krystaliczną.
W czasie operacji nie podajemy insuliny, podajemy ją zaraz po ukończeniu zabiegu, w okresie pooperacyjnym podajemy insulinę krystaliczną co 4-6 godzin, a ilość jej regulujemy zależnie od stopnia cukromoczu, przecukrzenia krwi i stanu chorego.
Obecnie w erze insuliny i racjonalnego leczenia dietetycznego poddaliśmy rewizji nasze poprzednie poglądy na interwencję chirurgiczną w cukrzycy.
Dawniej rygorystycznie żądano, aby chory przed zabiegiem był całkowicie odcukrzony
[przypisy: , , ]
[hasła pokrewne: nfzbydgoszcz, neurolog dziecięcy radom, przychodnia mswia warszawa ]