Ludzie otyli żyją zwykle krócej.

Wiemy wreszcie, że otyłość prowadzi często do zaburzeń w przemianie materii i w czynności gruczołów wydzielania wewnętrznego, otyłości często towarzyszy stwardnienie naczyń obejmujące również naczynia wieńcowe serca.
Ludzie otyli żyją zwykle krócej.
U chorych znajdujących się w okresie niewyrównania, jak to wykazały badania Eppingera, a zwłaszcza szkoły W.
Orłowskiego, występują znaczne zaburzenia w przemianie materii.
Zadaniem, więc diety jest uchronienie organizmu od szkodliwego wpływu niektórych rodzajów pożywienia, odciążenie przewodu pokarmowego, wątroby i usprawnienie przemiany materii.
Błędy dietetyczne popełniane przez chorych z niewydolnością krążenia są przyczyną bardzo niepomyślnych objawów i psują wynik leczenia farmakologicznego.
Zakwaszenie ustroju, spożywanie narządów miąższowych sprzyja powstawaniu stanów kurczowych w naczyniach obwodowych; po spożyciu mięsa lub tłustych pokarmów dochodzi w nocy nieraz do napadów dychawicy sercowej lub dusznicy bolesnej.
Niektórzy autorzy uważają, że w niewydolności krążenia należy zawsze dążyć do obniżenia wagi ciała chyba, że istnieje niedożywienie.
Podaje się w tym celu chorym z normalną wagą dietę niskokaloryczną (około 1200 kalorii dziennie).
Przy tego rodzaju diecie musi być zapewniony spory dowóz węglowodanów i utrzymany dodatni bilans azotowy, płyny ogranicza się do 800,1200 ml, sól kuchenną do 2-3 g.
Leczenie odtłuszczające należy przeprowadzać ostrożnie i stopniowo.
Utrata wagi powinna wynosić 100-150 g dziennie (około 4 kg na miesiąc).
W czasie leczenia odtłuszczającego nie wolno zwłaszcza dopuścić do rozwoju stanów niedocukrzenia krwi, na które szczególnie wrażliwi są chorzy ze zmianami w naczyniach wieńcowych.
Należy uwzględnić podaż witaminy B1 (15-25 mg) oraz witaminy C (100 mg).
Jak wiadomo, niedobór witaminy B1 może powodować szereg objawów sercowo- naczyniowych i naśladować nerwicę serca a nawet lżejsze postacie dławicy piersiowej.
Witamina B1 gra ważną rolę w przemianie węglowodanowej w mięśniu, sercowym, powoduje lepsze zużytkowanie glikogenu i pobudza czynność węzła zatokowego (w awitaminozie B1 występuje zwolnienie czynności serca).
Powszechnie znane są zaburzenia układu krążenia, występujące w beri-beri.
Zwłaszcza przy nadużyciu alkoholu w ciąży, w nadczynności tarczycy, w ostrych chorobach zakaźnych, przy podaży dużej ilości węglowodanów, w cukrzycy istnieje wzmożone zapotrzebowanie na witaminę B1.
Przy normalnym, krążeniu i dostatecznym ukrwieniu serca i narządów wewnętrznych procesy przemiany materii mają przebieg prawidłowy, w niewydolności krążenia zostaje zaburzona przemiana tkankowa na równi z zaburzeniami hemodynamicznymi
[przypisy: , , ]
[przypisy: cena rezonansu magnetycznego głowy, ile kosztują badania okresowe do pracy, pedodonta warszawa ]